De Noren noemen Kristiansand ook wel de beste sommerby (zomerstad) van Noorwegen. Als ik er na een helse ferrytocht voet aan wal zet – er stak onderweg een hevige storm op – duurt het even voordat ik ervan kan genieten. Mijn benen zijn wiebelig na de snoekduiken van de ferry en ik hoor nog hoe de borden op de grond kletterden. Maar na een goede nacht in het hotel wil ik maar één ding: genieten van de stad waar ik als vijfjarige al verliefd op werd toen ik hem op een televisiescherm zag.
Het station van Kristiansand
Ik was zeventien toen ik voor het eerst kennismaakte met Kristiansand. Ik had een Interrail-pas en maakte in zes weken tijd alle treinreizen die Noorwegen te bieden heeft, waaronder de lijn van Bergen naar Oslo en die van Trondheim naar Bodø.
Mijn eerste stappen over de trappen van het station van Kristiansand kan ik me nog goed herinneren. Tot dan toe kende ik de stad alleen van een kinderfilm die ik ontelbaar vaak gezien had: Kamilla en de Dief (Kamilla og Tyven), waarin de zanger Morten Harket van de band A-ha – bekend van het nummer Take on Me – een bescheiden rol speelt.
Natuurlijk leek het stationsgebied in niets op het begin twintigste-eeuwse decor uit de film. Geen zandweg met paard en wagen, maar een grauwe parkeerplaats en hijskraan vielen mij ten deel. Gelukkig duurde het niet lang voordat ik een wijkje in liep waar de sfeer uit het verleden nog wel voelbaar was: Posebyen.
De houten huizen van Posebyen
Al sinds mijn eerste bezoek sla ik Posebyen nooit over als ik in Kristiansand ben. De wijk bestaat grotendeels uit houten, witgeschilderde huizen en voelt ontzettend dorps. Posebyen overleefde de grote stadsbrand van 1892, die een derde van de woningen in de stad in de as legde. Na de brand werd besloten om voortaan in steen te bouwen.
Wil je niets missen van onze verhalen? Volg National Geographic op Google Discover en zie onze verhalen vaker terug in je Google-feed!
Zeker in de zomer brengen de houten huisjes en krijsende meeuwen me direct in de vakantiestemming. Vanaf Posebyen loop je ook zo naar het stadsstrand Bystranda. Het is niet groot, maar wel een populaire plek onder zowel locals als toeristen voor een frisse duik in zee en wat zonnestralen.
Onmogelijk om te verdwalen
De koning Christiaan IV van Denemarken (1577-1648) is de grondlegger van Kristiansand (en noemde de stad naar zichzelf). Hij is ook het brein achter het stratenplan, dat in rechthoekig raster is gelegd.
Leestip: Deze fjorden wil je bezoeken tijdens een rondreis door Noorwegen
Het is daardoor misschien minder charmant dan een middeleeuws kronkelstadje, maar wel zo praktisch. Zeker voor mij, want wie ooit met mij op vakantie is geweest, weet dat ik absoluut geen richtingsgevoel heb.
Verdwalen in het centrum is nagenoeg onmogelijk, maar waar ik dat wel kan, is in het natuurgebied Baneheia, dat zich op minder dan een kilometer van het stadshart bevindt. Je loopt er werkelijk zo in. Ik ken maar weinig steden waar de relatief wilde natuur zo binnen handbereik ligt als in Kristiansand.
Je kunt er zwemmen en vissen in de verschillende meren en eindeloos dwalen tussen de bomen. Het gebied loopt ook naadloos over in een groter bos, dus als je wilt kun je een lange trek maken en je de hele dag in de natuur verschuilen.
Het populaire Odderøya
Naast Baneheia is het eilandje Odderøya een populaire plek voor wie graag het groen in wil. Het was ooit een militaire uitvalsbasis en de resten van die geschiedenis vind je nog steeds terug op het eiland. Wandelpaden brengen je onder meer langs verschillende (ondergrondse) bunkers en een klein fort.
Leestip: In deze 6 Zweedse spookdorpen neemt de natuur het weer over
Relatief nieuw op Odderøya is het kunstmuseum Kunstsilo. Het is geopend in een voormalige graansilo die vroeger diende als noodopslag voor 15.000 kilo graan.
Kristiansand als zomerstad
Ik heb Kristiansand in meerdere seizoenen gezien, waaronder een ijskoude winter, maar ik begrijp dat de Noren het een zomerstad noemen. Het is een – voor Noorse begrippen – erg zonnige stad. Het barst van de eilandjes en zwemplekken en het heeft een klein, maar gezellig centrum, waar altijd wel iets te beleven valt.
Kristiansand is ook een ideaal startpunt voor een zomervakantie in Zuid-Noorwegen. Vanaf Denemarken pak je rechtstreeks een ferry naar de stad. Na een dag of twee heb je het meeste in Kristiansand wel gezien en kun je de rest van de zuidkust afrijden. Die ligt bezaaid met eilandjes, stranden, vuurtorens en (kleinschalige) campings. Veel beter dan dat wordt het niet. Althans, mits de zee zich rustig houdt.
Meer ontdekken? Krijg onbeperkt toegang tot National Geographic Premium en steun onze missie. Word vandaag nog lid!













