Dit verhaal is tot stand gekomen in samenwerking met Südtirol.

Het beeld is bijna surrealistisch. In Zuid-Tirol, de noordelijkste provincie van Italië, ligt een van de bijzonderste bergmeren van het land: de Reschensee/Lago di Resia. Een fonkelend meer, omringd door machtige bergtoppen op de grens met Oostenrijk en Zwitserland. En midden in dat meer steekt een veertiende-eeuwse kerktoren uit het water. Er loopt geen weg naartoe, je kunt er niet komen.

De bergen van het hoger gelegen deel van het Vinschgaudal erachter dienen als prachtig decor. Het verhaal van de toren? Waar nu water stroomt, lag ooit het dorpje Graun. Een verdronken dorp, opgeslokt door een stuwmeer in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Maar de kerktoren is altijd blijven staan. Een iconisch monument, als herinnering aan hoe het ooit was.

Fietsen langs een Romeinse handelsroute

Rondom die kerktoren ligt een van de mooiste regio’s van Zuid-Tirol. Helemaal in de herfst, als er optimaal van de natuur gebruik wordt gemaakt. Tot diep in het jaar zijn de temperaturen hier aangenaam. Zodra het begint te waaien, verschijnen zeilbootjes en kitesurfers op het meer.

Rondom de oevers van de Reschensee ligt een uitgestrekt netwerk van wandel- en fietspaden. Een daarvan is de Via Claudia Augusta, een oude Romeinse handelsroute, waarover het nu ontspannen fietsen is.

fietsen kan ontspannen om een van de bergmeren
IDM Südtirol/Alex Moling
Fietsen kan ontspannen om een van de bergmeren.

Liever hetzelfde begin- en eindpunt? Dan peddel je een rondje om de Reschensee of Haidersee, twee meren met zicht op lariksbossen die goudgeel kleuren en bergtoppen aan de horizon die elkaar opvolgen.

Meer dan driehonderd kilometer aan wandelroutes

Hoger in het landschap ligt er voor meer dan driehonderd kilometer aan perfect bewegwijzerde wandelroutes te wachten. Die routes variëren in moeilijkheidsgraad: van de traditionele Waalwege – toegankelijke wandelpaden langs oude irrigatiekanalen met overal schitterend uitzicht – tot de 360-graden-rondweg Obervinschgau/Alta Val Venosta.

Over een lengte van 133,5 kilometer loopt de route door alle dorpen van de regio Reschenmeer: Graun/Curon Venosta, Mals/Malles, Schluderns/Sluderno, Glurns/Glorenza (de kleinste stad van Zuid-Tirol) en Taufers im Münstertal/Tubre in Val Monastero. De zesduizend hoogtemeters onderweg bieden uitzicht op het Obervinschgau en de Ötztaler Alpen, de Ortleralpen en de Sesvenna Alpen.

een koppel wandelt rondom de reschensee
Vinschgau Marketing/Patrick Schwienbacher
Dagtochten of meerdaagse hikes: wandelmogelijkheden genoeg rondom de Reschensee.

Is elf dagen aaneengesloten hiken iets te veel van het goede, dan loop je gewoon een losse etappe in een dag. Met de Reschensee Guestpass kom je makkelijk op het begin- of eindpunt van een etappe.

Een berglandschap met een verrassend microklimaat

Wat de ligging van de regio Reschensee ook uniek maakt: veel zon, wind en af en toe wat regen zorgen voor een aangenaam microklimaat. Dat betekent dat waar je ook kijkt, er overal wel wat lekkers te zien is. Abrikozen, de oergezonde Palabirne peer, wijnranken of fruitbomen.

de herfst is ook de tijd van de traditionele herfstmarkten
Ferienregion Reschensee / Leon Eberhöfer
De herfst is ook de tijd van de traditionele herfstmarkten.

De koeien die een zomer lang op de alpenweiden grazen, zorgen voor heerlijke kaas. En ook het Vingscher Paarl, een lokaal roggebroodje, komt hier vandaan. Eet je het niet bij de boer zelf of in een van de berghutten, dan ligt het in elk dorp op de traditionele herfstmarkt.

Meer inspiratie voor een reis naar vakantieregio Reschensee? Kijk hier voor meer informatie.

Headshot of Bas van Oort

Bas van Oort werkt als schrijver, reisjournalist en fotograaf voor National Geographic en publiceert daarnaast boeken. Hij reist graag naar alle uithoeken van de wereld, maar wordt minstens zo vrolijk van bestemmingen dichtbij, zoals Vlaanderen, Scandinavië of de Alpen.