Skip to Content

Kijkje in een zeldzame cultuur, waar vrouwen het voor het zeggen hebben

Generaties lang zijn Mosuovrouwen als Asa Nuja 69 gezinshoofden dabu van hun familie geweest en waren zij verantwoordelijk voor het doorgeven van bezittingen en familienamen Kinderen blijven bij hun moeders die naar believen van partner kunnen veranderen Mannen mogen hun tijdelijke echtgenotes alleen s nachts bezoeken Deze traditie wordt ook wel het ambulante huwelijk genoemdpinterest icon
Karolin Klüppel
1
Naju Dorma 73 en Lacuo Dorma 66 uit het dorp Luoshui dragen de traditionele Mosuokledij
Karolin Klüppel
Naju Dorma (73) en Lacuo Dorma (66) uit het dorp Luoshui dragen de traditionele Mosuo-kledij.
2
Pema Lamu 73 zit in haar slaapkamer in het dorp Zhashi Zoals veel dabu is haar lichaam verweerd door jarenlange harde arbeid op het veld Terwijl mannen bij nog zwaardere klussen meehelpen zijn het de vrouwen die het land bewerken
Karolin Klüppel
Pema Lamu (73) zit in haar slaapkamer in het dorp Zhashi. Zoals veel dabu is haar lichaam verweerd door jarenlange harde arbeid op het veld. Terwijl mannen bij nog zwaardere klussen meehelpen, zijn het de vrouwen die het land bewerken.
3
Sergei Dorma 70 uit het dorp Shankua Toen het Rode Leger hier na 1959 kwam hebben ze veel dingen van ons afgenomen We mochten onze Dabareligie niet langer uitoefenen Ze verbrandden onze kloosters en gebedenboeken Vanaf 1975 dwongen de Chinezen ons zelfs om onze huwelijksgebruiken op te geven dat noemden ze de n man n vrouwcampagne We moesten op de Chinese manier trouwen en samenleven Dat ging in tegen ons gebruik van het ambulante huwelijk
Karolin Klüppel
Sergei Dorma (70) uit het dorp Shankua: “Toen het Rode Leger hier na 1959 kwam, hebben ze veel dingen van ons afgenomen. We mochten onze Daba-religie niet langer uitoefenen. Ze verbrandden onze kloosters en gebedenboeken. Vanaf 1975 dwongen de Chinezen ons zelfs om onze huwelijksgebruiken op te geven; dat noemden ze de ‘één man, één vrouw’-campagne. We moesten op de Chinese manier trouwen en samenleven. Dat ging in tegen ons gebruik van het ambulante huwelijk.”
Advertentie - Lees hieronder verder
4
Geiku Dorma 77 staat in haar huis Ze knoopt de eindjes aan elkaar dankzij het opbloeiende toerisme in haar regio Haar familie heeft onlangs een restaurant geopend voor bezoekers die hier de Mosuocultuur en de natuurpracht van het Lugumeer komen bezichtigen
Karolin Klüppel
Geiku Dorma (77) staat in haar huis. Ze knoopt de eindjes aan elkaar dankzij het opbloeiende toerisme in haar regio. Haar familie heeft onlangs een restaurant geopend, voor bezoekers die hier de Mosuo-cultuur en de natuurpracht van het Lugu-meer komen bezichtigen.
5
Voor de Mosuo zijn deze oude houten boten nog altijd een belangrijk vervoersmiddel Op het meer zijn geen motorboten toegestaan omdat ze het water zouden vervuilen Het meer speelt een belangrijke rol in de plaatselijke folklore Volgens de Dabareligie van de Mosuo woont de moedergodin Gemu in een plaatselijke berg en ontstond het Lugumeer uit de tranen die zij vergoot nadat de geest op wie zij verliefd was haar had afgewezen
Karolin Klüppel
Voor de Mosuo zijn deze oude houten boten nog altijd een belangrijk vervoersmiddel. Op het meer zijn geen motorboten toegestaan omdat ze het water zouden vervuilen. Het meer speelt een belangrijke rol in de plaatselijke folklore. Volgens de Daba-religie van de Mosuo woont de moedergodin Gemu in een plaatselijke berg en ontstond het Lugu-meer uit de tranen die zij vergoot nadat de geest op wie zij verliefd was, haar had afgewezen.
6
Asa Pure 67 uit het dorp Shankua kijkt uit het raam van haar huis
Karolin Klüppel
Asa Pure (67) uit het dorp Shankua kijkt uit het raam van haar huis.
Advertentie - Lees hieronder verder
7
Libi Lamu 70 staat in haar slaapkamer in het dorp Bushucun In de Mosuotraditie is de slaapkamer ook het vertrek waar wordt gegeten familieoverleg plaatsvindt en wordt gediscussieerd
Karolin Klüppel
Libi Lamu (70) staat in haar slaapkamer in het dorp Bushucun. In de Mosuo-traditie is de slaapkamer ook het vertrek waar wordt gegeten, familieoverleg plaatsvindt en wordt gediscussieerd.
8
Dashi Lamu 72 bezoekt de oever van het Lugumeer in haar dorp Luoshui Elke ochtend komen de vrouwen hier bijeen om te bidden De Mosuo hebben twee religies de Daba en het Tibetaanse boeddhisme Dezer dagen speelt het boeddhisme een veel belangrijker rol in het dagelijks leven dan in voorgaande generaties Monniken en gebedsvlaggetjes zijn overal te zien en de meeste Mosuo hebben thuis beeldjes van boeddhistische godheden staan
Karolin Klüppel
Dashi Lamu (72) bezoekt de oever van het Lugu-meer in haar dorp Luoshui. Elke ochtend komen de vrouwen hier bijeen om te bidden. De Mosuo hebben twee religies: de Daba en het Tibetaanse boeddhisme. Dezer dagen speelt het boeddhisme een veel belangrijker rol in het dagelijks leven dan in voorgaande generaties. Monniken en gebedsvlaggetjes zijn overal te zien, en de meeste Mosuo hebben thuis beeldjes van boeddhistische godheden staan.
9
Du Zhi Ma 61 woont in het dorp Zhashi en leeft al sinds haar achttiende samen met haar partner Gan Ru Hij brengt veel tijd bij haar thuis door maar officieel woont hij nog bij zijn moeder
Karolin Klüppel
Du Zhi Ma (61) woont in het dorp Zhashi en leeft al sinds haar achttiende samen met haar partner Gan Ru. Hij brengt veel tijd bij haar thuis door, maar officieel woont hij nog bij zijn moeder.
Advertentie - Lees hieronder verder
10
Sada Dorma 77 uit het dorp Yixi Jaren geleden kwamen er veel toeristen naar ons dorp Yixi omdat we een mooie grot hebben die ze wilden bezoeken Maar twee jaar geleden bouwde de Chinese overheid pal boven de grot een vliegveld die daardoor te gevaarlijk is geworden om te betreden en daarom is het toerisme hier gestopt
Karolin Klüppel
Sada Dorma (77) uit het dorp Yixi: “Jaren geleden kwamen er veel toeristen naar ons dorp Yixi, omdat we een mooie grot hebben die ze wilden bezoeken. Maar twee jaar geleden bouwde de Chinese overheid pal boven de grot een vliegveld, die daardoor te gevaarlijk is geworden om te betreden, en daarom is het toerisme hier gestopt.”

Home

Dit koraalrif bij Vostok in de Grote Oceaan was ernstig aangetast door opwarming van het zeewater maar herstelde zich binnen vijf jaar De meeste bloemkoolkoralenPocillopora spp stierven af tijdens El Nio van 201516 maar het weelderige koraalgeslacht Montipora bleef gezond en bracht het rif opnieuw tot leven

Kraamkamer van koraal

Aanhoudende moessonregens die door de klimaatverandering nog intenser waren dan normaal zorgden in de zomer van 2022 in heel Pakistan voor zware overstromingen Maanden later staan veel gebieden in het land nog altijd onder water

Klimaatrampen kosten steeds meer geld. Wie moet dat betalen?

In een medisch centrum dat door de hulporganisatie Save the Children in Baidoa wordt gefinancierd houdt Khadijo Ibrahim Abikar 50 haar zwaar ondervoede 2jarige kleindochter Naima Adan Ali in de armen De foto werd genomen op de tiende dag van Naimas behandeling en haar gezondheid ging vooruit We zijn hier vanwege de droogte gekomen zegt Abikar We hebben al ons vee verloren en onze akkers zijn aangetast door de sprinkhanen Vroeger hadden we meer dan 55 geiten en 45 runderen Nu hadden we alleen nog maar kamelen en die geven geen melk omdat ze te weinig voer krijgen

Een fotoverslag van de voedselcrisis in de Hoorn van Afrika

Een bosbrand in Calistoga Californi geeft de lucht een oranje gloed Uit nieuw onderzoek blijkt dat hitte as en andere deeltjes van branden zoals deze van invloed kunnen zijn op weerpatronen in de buurt en op grote afstand

Bosbranden kunnen destructieve stormen een half continent verderop versterken

Advertentie - Lees hieronder verder
Advertentie - Lees hieronder verder