Voor de zuidkust van Brazilië ligt Ilha da Queimada Grande, een eiland met een oppervlakte van slechts 43 hectare. Tot zover niks bijzonders. Toch kun je hier maar beter geen voet aan wal zetten... Ilha da Queimada Grande is namelijk de woonplaats van de eilandlanspuntslang, een zeer giftige goudgele slang.
Zou je het eiland toch bezoeken, dan is de kans op een confrontatie ook nog eens vrij groot: het zogenoemde Slangeneiland is vijf keer zo klein als Rottumeroog, maar er wonen wel zo’n 2000 tot 3000 eilandlanspuntslangen.
Een bijzondere jachttechniek
De eilandlanspuntslang (Bothrops insularis) komt nergens anders ter wereld voor. Waarschijnlijk kwam deze groefkopadder hier ongeveer 11.000 jaar geleden vast te zitten toen het snel stijgende water Ilha da Queimada Grande afscheidde van het vasteland. Hij heeft geen natuurlijke vijanden, waardoor de slang zich gemakkelijk kan voortplanten.
Zijn geïsoleerde leefgebied bracht echter niet alleen voordelen met zich mee. Op het eiland zijn namelijk geen dieren om op te jagen. De eilandlanspuntslang heeft zichzelf daarom een inventieve jachttechniek aangeleerd: het vangen van vogels.
Leestip: Op deze 6 eilanden leven alleen dieren
Daarvoor zwaait hij met het puntje van zijn staart, dat door vogels wordt aangezien voor een kronkelende larve. Vogels die op Ilha da Queimada Grande leven trappen daar niet in, maar bezoekers die het eiland aandoen tijdens hun jaarlijkse migratie wel.
Het dodelijke gif van de eilandlanspuntslang
Omdat de slang snel moet handelen om zijn vliegende prooi te kunnen vangen, komt zijn krachtige gif goed van pas. Een enkele beet is genoeg om een prooi te doden. Word je zelf gebeten door de slang, dan zijn de gevolgen niet mals. Er kan nierfalen optreden, maar ook inwendige bloedingen en het afsterven van weefsel behoren tot de mogelijke symptomen.
Met een beetje pech kan het gif in minder dan uur dodelijk zijn, maar gelukkig weet meer dan 90 procent van de slachtoffers een beet inmiddels te overleven. Word je toch gebeten door deze of een andere giftige slang? Dan lees je hier hoe je moet handelen.
Het gevaarlijkste beroep ter wereld
De kans dat je hier per ongeluk aanmeert, is erg klein. Het Slangeneiland is een beschermd natuurreservaat en niet toegankelijk voor mensen, en dat is zowel voor de slang als de mens misschien maar beter.
Het eiland is tegenwoordig onbewoond, maar dat is niet altijd zo geweest. In 1909 werd er een vuurtoren gebouwd om schepen te kunnen waarschuwen. De vuurtorenwachter van dienst leidde er niet alleen een eenzaam, maar ook gevaarlijk bestaan: nadat drie van hen waren overleden door een beet, werd de vuurtoren geautomatiseerd, en hield het gevaarlijkste beroep ter wereld op te bestaan.
Leestip: Op dit eiland in Japan maken katten de dienst uit
Hoewel de eilandlanspuntslang weinig te duchten heeft, is hij door natuurorganisatie IUCN aangemerkt als ernstig bedreigd. Volgens onderzoekers daalt hun aantal door ziekte, de negatieve effecten van inteelt en illegale stroperij. Het gif is een geliefd product op de zwarte markt, waardoor smokkelaars het eiland illegaal bezoeken om de slang te vangen.
Meer ontdekken? Krijg onbeperkt toegang tot National Geographic Premium en steun onze missie. Word vandaag nog lid!